A lakáshitel felvételének menete első pontja, hogy anyagi helyzetét felmérje. Át kell néznie a kiadásokat, és kiszámolni mekkora lesz az az összeg, amit havonta biztonságosan ki tud fizetni törlesztőrészletre.
A bankok általában a nettó jövedelmének 25-30%-ig adnak hitelt, ezt pontosan a JTM szabály határozza meg. Erről a Azt is fontos itt megjegyezni, ha nem egyedül veszi fel a lakáshitelt, akkor a bank az Ön és adóstársa (élettárs/házastárs) jövedelmét együtt vizsgálja, és ebből állapítják meg a maximális havi törlesztőrészletet. Azt viszont már Önnek kell mérlegelnie, hogy ez a bank által megállapított összeg havonta belefér-e a költségvetésbe.
Lakáshitel felvételekor önerőre is szükség van. Így azt is meg kell nézni, mennyi önerőt tud felajánlani. Tehát mennyi saját pénzzel tud beszállni a lakásvásárlásba, valamint ide kell venni a hitel induló költségeinek kifizetését is. Illetve, ha ez túl kevésnek bizonyul, esetlegesen mennyi egyéb fedezetet tud még felajánlani? Ezek további ingatlanok lehetnek, amelyeket a bank még fedezetként elfogadhat.
Ez után következhet az ingatlanvásárlás legizgalmasabb része, az ingatlan kiválasztása. Azért nem árt, ha itt is elég körültekintő, főleg, ha ingatlanirodán keresztül keresgél.
Fontos, hogy megtalálja a legkedvezőbb lakáshitel konstrukciót, a legmegfelelőbb bankban. Ne feledkezzen meg a hitel felvétele során felmerülő összes banki költségről (közjegyzői díj, illeték, számlanyitási díj, értékbecslés, ügyvédi díj, stb.) sem, illetve, hogy a hitel előtörleszthető legyen és kiváltható.
Érdemes szakértő segítségét kérni, vagy a Hitelmax hitelkalkulátorát használni, hogy ne kelljen személyesen az összes bankot végigjárnia.
Mindenképpen az adásvételi szerződés megkötése előtt ki kell választani a bankot, mert minden bank más formai és tartalmi követelményeket támaszt az adásvételi szerződéssel kapcsolatban. Amennyiben ezek maradéktalanul nem teljesülnek, vagy más bankhoz fordul hitelért, előfordulhat, hogy a szerződést módosítani kell.
Az adás-vételi szerződés egy úgynevezett tulajdonjog fenntartásos szerződés, amelyben rögzítve lesznek a tények. Rögzítik benne, hogy mennyi önrész mellett, mennyi lakáshitelt vesz fel és azt milyen mértékig tartó határidő mellett, továbbá bele kerülnek a bank által kért írott kellékek. Ezt a szerződést be kell nyújtani a földhivatalba még a hitelfelvétel megkezdése előtt.
Az adás-vételi szerződés után jöhet a lakáshitel banki nyomtatványainak kitöltése, azaz a hitelkérelmi lap és az egyéb nyilatkozatok. Ezek kitöltése igen bonyolult, érdemes egy hozzáértő segítségét kérni.
Az értékbecslést a bank rendeli meg, a vele szerződésben álló, független cégtől. Az értékbecslő meghatározza az ingatlan hitelbiztosítéki értékét, melyből a bank meghatározza a maximális hitelfedezet mértékét. A hitelbiztosítéki érték, általában a forgalmi érték 10-20 %-a.
Ha a bank minden szükséges dokumentumot megkapott, megkezdi azok átnézését, ellenőrzését, elkezdődik a hitelbírálat.
Mielőtt a hitelösszeg kifizetésre kerülne, a hitelszerződést el kell vinni a bank saját közjegyzőéhez és az okiratot véglegesíteni kell.
A közjegyzői okiratot be kell nyújtani a Földhivatalba. Az okiratot érkeztetik, és a tulajdoni lapra széljegyet tesznek, a jelzálog bejegyzés megkezdéséről. Szükséges még beszerezni az ügyvédtől, egy úgynevezett végkifizetési nyilatkozatot, amelyben az Ön eladói nyilatkoznak, hogy a tulajdonjog átjegyezhető.
Például a kötelezően megkötendő biztosítások igazolásának bemutatása, az érkeztetett közjegyzői okirat, széljegyzet tulajdoni lap, önerő kifizetése.
Az igényelt összeget a bank az eladó bankszámlájára utalja.
A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...