Miután elhatározta, hogy belevág a lakásvásárlásba, és hitelre is szüksége van, fontos, hogy megtalálja a legkedvezőbb, legmegfelelőbb hitelkonstrukciót. Milyen problémákba ütközhet a lakáshitel felvétele során? Összegyűjtöttünk a lakáshitel felvételéhez néhány fontos tudnivalót. Előfordulhatnak olyan esetek is, mikor segítséggel sem kaphat lakáshitelt, mert a feltételek, melyekkel Ön rendelkezik nem elegendőek egyik bank számára sem. Először is tudnia kell, hogy a lakáshitelhez átlagosan 1,5-2 hónap alatt lehet hozzájutni, ezt is bele kell kalkulálnia a lakásvásárlásba.
Milyen problémákba ütközhet a lakáshitel felvétele során?
Aki kaphat lakáshitelt:
- Megfelelő ingatlant tud biztosítani, a fedezetül felajánlott ingatlannak maximum 60-80%-át terheli a lakáshitel.
- Megfelelő jövedelemmel rendelkezik, az igazolt havi nettó jövedelem maximum 30-40%-át fordítja hiteltörlesztésre.
Aki nem kaphat lakáshitelt:
- az adós szerepel a KHR rendszer negatív adóslistáján
- meglévő hiteleinek törlesztése jelentősen terheli a jövedelmet, az új hitel nélkül is
- hiteleinek törlesztése problémás
- csak GYES, GYED, családi pótlék, segély típusú jövedelmek vannak
- a jelenlegi munkaviszony még nincs 3 hónapos az aktuális munkahelyen
- a fedezetül felajánlott ingatlan értéke nem éri el a 2,5 millió Ft-ot sem
A következő esetekben nehezebben juthat lakáshitelhez, de egy adóstárs bevonása, vagy egy pótingatlan segítségére lehet, de nem minden banknál, nem minden esetben, a szigorú banki követelmények miatt.
Jövedelemmel kapcsolatos problémák
- Túlterhelt: A nettó jövedelem maximum 30-40%-a terhelhető hiteltörlesztéssel. Ebbe bele kell számolni még a nem használt hitelkereteket, és hitelkártyákat is. Ha ezt a szintet meghaladja nem, vagy csak nehezen kap hitelt.
- Nem megfelelő típusú: Ha kizárólag GYES-ből, GYED-ből, családi pótlékból, vagy különböző járadékokból, segélyekből van a család havi bevétele, sajnos nem felel meg a szigorú banki követelményrendszernek. Ilyenkor még az adóstárs bevonása segíthet (bizonyos szabályok mellett), aki a bank által önállóan is elfogadható jövedelemmel rendelkezik.
- Külföldi: Sajnos nem sok bank fogadja el a külföldi jövedelmet, sokszor egyedi bírálat alapján dől el. A megoldás itt is az adóstárs bevonása lehet.
Ingatlannal kapcsolatos problémák
- Fedezet-Önerő: A fedezetül felajánlott ingatlan maximum 80%-ig terhelhető hitellel, azaz 20% önerő szükséges. Vannak szigorúbb bankok, akik 30-40% önerőt is előírhatnak.
- Pótfedezet: Ha nem rendelkezik önerővel, akkor kerülhet sor egy pótfedezet (egy második ingatlan) bevonására.
- Típus: Gondot jelenthet az ingatlan típusa is. Ha nem megfelelő az ingatlan típusa, állaga, nagysága. A vályogházakat csak nagyon kevés bank fogadja el fedezetként, és csak akkor, ha valamelyik biztosítótársaságnál lakásbiztosítást köt rá.
Minden esetben az értékbecslés dönt az ingatlan elfogadhatóságáról illetve, hogy mekkora lakáshitelt bír el.