Ha ingatlant vásárol, és ezt nem készpénzből teszi, vagyis jelzáloghitelt kell felvennie, mindenképpen szükséges hozzá ingatlanfedezet. Erre azért van szükség, hogy, a hitelintézetnek legyen biztosítéka arra az esetre, ha esetleg Ön valamilyen okból kifolyólag nem tudná fizetni a felvett hitelt. Sajnos azonban az nem mindegy, hogy ez az ingatlanfedezet milyen paraméterekkel rendelkezik, illetve az sem, hogy mekkora az ingatlanfedezet értéke, és azt ki határozza meg.
Lakossági hitelek esetében a bankok első sorban belterületi ingatlanokat fogadnak el fedezetként, kivételes esetekben külterületi ingatlant is.
A fedezetül felajánlott ingatlan forgalmi értékének minimum 3-5 millió forintnak kell lennie. A hitelintézetek ennél alacsonyabb forgalmi értékű ingatlant nem fogadnak el. Illetve az is fontos, hogy a fedezetként felajánlott ingatlan értéke nagyobb legyen, mint a felvenni kívánt hitel összege.
Ha a fedezetül felajánlott ingatlan forgalmi értéke kevésnek bizonyul, pótfedezet, vagy más néven kiegészítő fedezet bevonása szükséges. Bankonként eltérő, hogy hány ingatlan vonható be az ügyletbe.
A fedezet/fedezetek értékét értékbecslő határozza meg. Ez minden esetben banki értékbecslő, aki megvizsgálja, hogy a fedezetül felajánlott ingatlan megfelelő értékű-e. Vagyis értéke elég fedezetet nyújt-e a hitel felvételéhez. Ez a felmérés körülbelül egy órát vesz igénybe, a szakvélemény elkészítése pedig 3-4 nap.
Az értékbecslésért fizetni kell, ez az értékbecslési díj, ami körülbelül 30 ezer forint. Ez egy-egy banki akció keretében ingyenes is lehet, vagy utólagosan, a folyósítást követően jóváírásra kerülhet a számlájára.
Az értékbecslő a következő szempontok alapján vizsgálja meg a fedezetül felajánlott ingatlant:
Az értékbecslést követően az értékbecslő egy szakvéleményt készít, amely az ingatlan forgalmi értékét tartalmazza, vagyis azt az árat, amennyiért a készítés időpontjában eladható az ingatlan. Ez az ár nagyban meghatározza, hogy mekkora lehet a felvenni kívánt hitel összege.
Az értékbecslő a fedezetül felajánlott ingatlan forgalmi értékén kívül, a hitelbiztosítéki értéket (HB) is meghatározza. Ezt az ingatlan forgalmi értékéből a bank által előírt szabályok alapján számolja ki az értékbecslő, ami az ingatlan forgalmi értékének a 70-90%-a (ez bankokként eltérő lehet). Erre azért van szükség, mert, ha Ön nem tudja fizetni a felvett hitelt, akkor a bank a hitelbiztosítéki áron gyorsabban tudja értékesíteni az ingatlant, mint a forgalmi értéken, mivel az alacsonyabb.
Törvény is rendelkezik arról, hogy a folyósításra kerülő hitelösszeg nagysága az ingatlan értékének maximum 80%-a lehet. A bankok azonban ennél szigorúbbak, hogy bebiztosítsák magukat, általában a forgalmi érték 50-70%-ig adnak csak hitelt.
Az ezen felüli összeget, azaz a fennmaradó 20%-ot, vagy többet, saját pénzből, azaz önerőből kell finanszírozni.
A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...