A kedvező kamatkörnyezet sokakat késztet hitelfelvételre. Nem csak azok vesznek fel kölcsönt, akiknek még nincs hitele, hanem azok is, akiknek már van. Nagy kérdés, hogy vajon kaphatnak-e hitelt azok, akiknek van már hitelük? Egy személynek lehet-e egyszerre több hitele? A hitelképességet elsősorban a bank által elfogadott, igazolható nettó jövedelem határozza meg. A hitelintézetek kizárólag a hivatalosan igazolható jövedelmet fogadják el. Hiába keresi az igazolható bevétele többszörösét, ha nem tudja hivatalos dokumentumokkal igazolni. Igazolás hiányában a pénzintézetek nem tudjál elfogadni.
Az igazolt jövedelem határozza meg a havi törlesztő maximális nagyságát. A plafont a JTM (Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató) jogszabálya mondja ki. A hitelintézetek ettől lefelé szabadon eltérhetnek, természetesen felfelé nem. A JTM egész pontosan azt mutatja meg, hogy az igazolt jövedelem mekkora része fordítható összességében hiteltörlesztésre. Ha már van hitele a hiteligénylőnek, akkor az új hiteligény elbírálásakor azt is figyelembe veszik, sőt, a hitelkeretet is beszámítják 5%-os aránnyal.
Nem mindegy, hogy lakáshitelről vagy személyi kölcsönről van szó. Az igazolt nettó jövedelem eléri-e vagy sem az 500 ezer Ft-ot:
A választott hitel kamatperiódusa is fontos. A kamatperiódus az az időszak, ami alatt a hitel kamata, ezzel együtt pedig a havi törlesztője nem változhat, vagyis minél hosszabb ez az idő, annál kiszámíthatóbb a fizetési kötelezettség.
Egy személynek egyszerre, akár 2-3 hitele is lehet, abban az esetben, ha jövedelme elbírja ezek havi törlesztőjét. Ha meglévő jelzálog hitele/hitelei mellé újabbat szeretne felvenni, akkor az jelenthet nehézséget, hogy a lakáshitelt kínáló bankok nem szívesen állnak be egymás mögé zálogjoggal. Ha meglévő jelzáloghitele mellé még egyet venne fel, akkor vagy azt is a korábbi banktól igényli meg, vagy egy másik pénzintézettől nagyobb összeget igényel, amiből kiváltja az első kölcsönt, így a későbbiekben továbbra is egy bankkal áll szerződésben.
Személyi kölcsön esetén a fenti probléma nem áll fenn, hiszen ezeknél nincs ingatlanfedezet, a bírálat kizárólag jövedelemalapú.
Ha hitelkiváltásról van szó, a JTM szabály erre is vonatkozik. Mégpedig úgy, hogy ha a hitelcél kifejezetten hitelkiváltás, akkor a bank nem veszi figyelembe jövedelemvizsgálatkor a kifizetendő hitel törlesztőjét, hiszen azt később már úgysem kell fizetni.
A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...