A jelzáloghitel elsődleges jellemzője, hogy a hitelösszeg mértékéig jelzálog kerül bejegyzésre a hitellel érintett ingatlanon, vagy egyéb ingatlanon. Jelzáloghitel esetében tehát ingatlanfedezet bevonására van szükség. Jelzáloghitelt kétféle esetben vesz fel az ember. Ha lakást vásárol, illetve, ha egy nagyobb összegre van szüksége. Az esetek túlnyomó részében lakáshitel igényléséről van szó. Minden esetben fedezetként bevonják a célingatlant, illetve, ha szükséges egyéb ingatlan bevonását is megkövetelheti a bank. A másik fajta jelzáloghitel a szabad felhasználású jelzáloghitel. Általában 10 millió forint felett választják az emberek a szabad felhasználású jelzáloghitelt személyi kölcsön helyett.
A zálogkötelezett annak az ingatlannak a tulajdonosa, amelyik hitelfelvételkor fedezetül lett felajánlva a banknak. Jelzálog alapú hitel esetén a fedezetül felajánlott ingatlan tulajdonosa zálogkötelezett lesz a hitelügyletben. Amennyiben valaki a saját ingatlanára vesz fel hitelt a zálogkötelezett és az adós ugyanaz a személy lesz.
Előfordulhat, hogy olyan személy lesz zálogkötelezett, aki nem adós, vagy adóstárs is egyben. Általában ez akkor fordul elő, ha a gyermek veszi fel a jelzáloghitelt, és a szülők felajánlják a szülői ingatlant pótfedezetül. Ebben az esetben a szülők zálogkötelezettek lesznek és aláírják a jelzálogszerződést, viszont a kölcsönszerződést nem.
A banki gyakorlat szerint zálogkötelezett lesz az a házastárs, aki bár a tulajdoni lapon nem szerepel, mint tulajdonos, de az ingatlant a házastárs a házasságkötés után vásárlással szerezte. Ekkor telekkönyvön kívüli tulajdonosról beszélünk.
A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...