Hitelfelvételkor a bank minden esetben alaposan megvizsgálja a hitelfelvevő jövedelmi és vagyoni helyzetét. Amennyiben olyan hitelt vesz fel, amelyhez ingatlanfedezet szükséges, akkor a bank ellenőrzi a fedezetként felajánlott ingatlant is. A hitelintézet a tulajdoni lap lekérésével kezdi az ügymenetet. Jó néhány olyan bejegyzés lehet a tulajdoni lapon, ami miatt nem kaphat hitelt. A tulajdoni lapot bárki lekérheti, és megnézheti.
Amennyiben szabadon használná fel a hitelösszeget a személyi kölcsön és a jelzáloghitel is jó választás lehet. A személyi kölcsön egyre népszerűbb a szabad felhasználású hitelek között, de még mindig számos előnye lehet egy jelzáloghitelnek vele szemben. A jelzáloghitelek kamata például alacsonyabb, mint az ingatlan fedezet nélküli kölcsönöké. Ha nagyobb összegre van szüksége, akkor azt csak ingatlanfedezet mellett igényelheti, ugyanis a személyi kölcsön maximálisan felvehető hitelösszege 10 millió forint.
Jelzáloghitel igénylésekor az ingatlan tulajdoni lapját alaposan megvizsgálja a hitelintézet. A tulajdoni lap tartalmazza a lakás adatait, a kapcsolódó terheivel együtt. A különböző szolgáltatók, hivatalok jelzálogjogot jegyeztethetnek be az ingatlanra, ha fizetési elmaradása van. Ha ez az állapot tartósan fennáll, akkor a lakást akár árverés, végrehajtás alá is vonhatják. Ezek az információk pedig mind szerepelni fognak a tulajdoni lapon.
A tartozás rendezését követően sem kerülnek le onnan nyom nélkül az adatok. Törlésre kerülnek, de a törlés dátuma is megjelenik az adott teher mellett az okiraton. A bankok emiatt akár el is utasíthatják a hiteligénylést.
Ingatlanvásárláskor a törölt teher az eladóra vonatkozik, nem a vevőre, így nem jelent elutasítást egy ilyen, a tulajdoni lapon megjelenő adat.
Az is előfordulhat, hogy a problémát okozó tartozást az illetékes már évek óta rendezte, de a lakás tulajdoni lapján még mindig rajta van. Ebben az esetben a teher jogosultjával kell egyeztetni a tulajdoni lapon lévő bejegyzés törléséről, és igazolást is kell kérni tőlük arról, hogy mikor rendezték elmaradásukat. Ez szükséges lehet a hitelbírálathoz is.
Egy ingatlan tulajdoni lapjának széljegyén szerepel minden folyamatban lévő kérelem addig, amíg azt át nem vezetik véglegesen az okiraton. Ezzel nincs is semmi probléma, gond akkor lehet, ha az adott változás átvezetése elhúzódik.
A földhivatal a tulajdoni lapra feljegyzett változási kérelmekkel sorban halad. Tehát, amíg a korábbi kérelmet nem jegyzik be, addig a később beérkezett kérelmekkel sem tudnak foglalkozni. Ezt a hitelintézetek is tudják, emiatt egy régi elintézetlen széljegy, akár meg is akadályozhatja a hiteligénylést.
Olyan széljegyek is lehetnek a tulajdoni lapon, amelyek elintézése nagyon elnyúlhat. Ebben az esetben az a megoldás, hogy a korábban beadott széljegyen szereplő kérelem jogosultjával megegyezik arról, hogy az új kérelmet soron kívül vegye előre a földhivatal.
A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...