Hitelfelvétel előtt készítsen költségvetést! Mutatjuk, hogy miért!

Hiteligényléskor mindenki csak azon aggódik, hogy megkapja-e a banki hitelt. Kevesen foglalkoznak azzal, hogy a saját költségvetésükbe is bele kell férnie a törlesztőrészletnek. A hiteligénylőknek a bevételeikből ki kell gazdálkodniuk a kölcsön törlesztőrészletét. Mielőtt felvenné a kívánt kölcsönt, érdemes felméri pénzügyi helyzetet. Hitelfelvétel előtt készítsen költségvetést! Mutatjuk, hogy miért!

 

Hitelfelvétel előtt készítsen költségvetést!

  • Ha a hitelfelvétel előtt is a teljes fizetése elfogy a hónap végére, nem ajánlott egy kölcsönbe belevágnia. Ha még egy törlesztőrészletet is ki kellene gazdálkodnia, biztos, hogy le kellene mondania valamiről, amire eddig költött. Az is probléma lehet, ha eddig havonta félre tudott tenni egy bizonyos összeget, de a fizetendő törlesztőrészlet ennél magasabb lenne. Ez megint csak az előbb említett problémát eredményezné. Amennyiben meglévő hitelét kiváltaná az új kölcsönnel, már más a helyzet, mert a jelenlegi törlesztőrészlet helyébe lépne az új.
  • Készítsen egy listát arról, amiről le tudna mondani a kölcsönigénylés miatt. Ha ez után sem lenne elég a fizetése a hitel törlesztésére, akkor inkább halassza el a hitelfelvételt. Az is fontos kérdés, hogy mennyi ideig kellene a listán szereplő dolgokról lemondania. Attól függően, hogy milyen hitelt szeretne felvenni, változik a futamidő is. Egy áruhitel esetében hónapokról, esetleg egy évről beszélhetünk, egy személyi kölcsönnél már 3-8 évig is nélkülöznie kellene, lakáshitel felvételekor ez az időszak, akár 10-20 év is lehet.
  • Amennyiben a hitelcél megvalósítását követően nem maradna vésztartaléka, vagy a havi költségvetése alapján nem tud egy éven belül érdemi megtakarítást képezni, ajánlatos a hitelfelvételt elhalasztani.
  • Jó lenne, ha a havi törlesztő megfizetése mellett, még maradna egy kis pénz a számláján, még akkor is, ha van megtakarítása. Ha változó kamatozású kölcsönt venne fel, akkor a havi törlesztőrészlet megemelkedhet. Szakértők szerint, biztonságosabb fix kamatozású, vagy hosszú kamatperiódusú kölcsönt igényelni.
  • Amennyiben egy lakásvásárláskor a teljes vételárat hitelből finanszírozná, gondolja át, hogy biztosan belevág-e a hitelfelvételbe. Lakásvásárláskor a jogszabály szerint a vételárnak legfeljebb a 80%-ig nyújthat lakáshitelt egy bank, pótfedezet bevonása nélkül. Vagyis minimum 20% önerőt kell biztosítania. Vannak önerőt helyettesítő, kiegészítő eszközök, amelyek igénybevételével akár tényleges saját megtakarítás nélkül is meg lehet venni egy ingatlant. A Babaváró hitelnek a 25%-át tekintik lakást terhelő résznek, a maradék 75% lehet önerőt helyettesítő támogatás is. A CSOK összegét, akár teljes egészében felhasználhatja önerőként egy lakás megvásárlásakor. Ha támogatásokból szeretné az önerőt kiegészíteni, akkor arra is fel kell készülnie, hogy akár el is veszítheti azokat. Át kell gondolnia, hogy a kedvezmények elvesztésével hogyan alakulnának a kiadásai.

 

 

 

A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...