Egy hitelfelvétel során szigorú banki követelményrendszernek kell megfelelni. Minden bank rendelkezik egy belső, felügyeleti szerveik által jóváhagyott (a törvényeknek megfelelő) hitelezési szabályzattal, amelybe belefoglalja, hogy milyen feltételekkel ad hiteleket. A pozitív hitelbírálathoz, ezeknek a szigorú követelményeknek kell megfelelni, ha valaki hitelt szeretne felvenni. Az alábbiakban összegyűjtöttük, a hitelfelvétel általános feltételeit, vagyis, hogy milyen alapfeltételeknek kell megfelelni ahhoz, hogy valaki hitelt kapjon. Nagy valószínűséggel, ha már ezeknek az alapfeltételeknek sem felel meg, vagyis a „K.O.” kritériumoknak, akkor nagyon csekély az esélye, hogy hitelt kapjon. De persze senkit sem szeretnénk megijeszteni, mi az általános kritériumokat gyűjtöttük össze, a feltételek bankonként eltérőek lehetnek.
Ami a jövedelmet illeti, a hitelintézetek, csak a munkabérként, vállalkozói jövedelemként, öregségi nyugdíjként, és rokkantsági nyugdíjként érkező, igazolható jövedelmet fogadják el. A kiegészítő jövedelmet, vagyis aminek megléte havonta bizonytalan, és esetleg nem igazolható, (GYED, GYES, egyéb juttatások, jutalmak, stb.) nem fogadják el, csak és kizárólag az elsődleges jövedelmen felül számítják be.
A JTM szabály szerint, fedezetlen személyi kölcsön esetében, amennyiben a hitelfelvevők igazolt havi nettó jövedelme 500.000 Ft alatt van, akkor az esetlegesen már meglévő és az új hitel együttes törlesztőrészlete nem lehet több az igazolt jövedelem 50%-ánál, 500.000 Ft-ot meghaladó jövedelem esetén pedig a 60%-ánál. A jövedelmek és az adósságterhek több adóstárs esetében összevontan kezelendők. Jelzáloghitel esetében a törlesztőrészlet nem lehet magasabb a havi nettó bér 25%-ánál, 500.000 Ft jövedelem alatt, afölötti jövedelem esetén pedig 30% a korlát. A fix törlesztőrészletet öt és tíz év közötti ideig biztosító lakáshiteleknél pedig 35, illetve 40% a limit. Az 50 és 60%-os limit csak a minimum tíz évig vagy a futamidő végéig fix törlesztőrészletű lakáshitelekre vonatkozik.
Alkalmazottként legalább 3 hónapos munkaviszony szükséges, illetve a hiteligénylő nem állhat próbaidő, vagy felmondási idő alatt.
A hitelintézetek minden fontos termékükhöz hitelkérelmi nyomtatványt dolgoznak ki, melyet a leendő adósoknak ki kell tölteni. Ehhez számos hivatalosan is igazolható dokumentumra is szükség van. Hogy mely hitelhez, milyen dokumentumra van szükség, függ a hitelek fajtáitól, illetve a hitelösszeg nagyságától.
A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...