Ha ingatlant ad ki, a bérleti szerződés megírásakor nagyon körültekintőnek, alaposnak kell lenni. Ha teljesen be szeretné magát biztosítani a legjobb, ha közjegyzői okiratba foglalja a szerződést, vagy ha már megvan a bérleti szerződés, annak bizonyos rendelkezéseit támogatják közjegyzői okirattal. Ez lehetővé teszi bírósági per nélkül a követelés gyors behajtását (elmaradt bérleti díj, kötbér, egyéb fizetési kötelezettség behajtása, az ingatlan kiürítése, stb.), hogy ha esetleg bármi nemű probléma adódik. Cikkünkből megtudhatja, hogy alakásbérleti szerződésbe mit érdemes beleírni, akár ingatlanba szeretne költözni bérlőként, akár saját ingatlanját szeretné kiadni bérbeadóként. Mindkét fél számára hasznos információkkal szolgálhatunk.
Lakásbérleti szerződés - Mit érdemes beleírni?
- Az írásos bérleti szerződés megkötése elengedhetetlen, még ha, családtagról, rokonról, barátról van is szó. Minden esetben javasolt a szerződés megkötése, így elkerülhetőek a félreértések, konfliktusok. Egy bérleti szerződésben minden lényeges dolog bele van foglalva, amit mind két fél aláírásával elfogad.
- Tartalmaznia kell az írásnak a felek és az érintett ingatlan összes adatát.
- Hiába egyértelmű, le kell írni, tulajdonos bérbe adja, bérlő bérbe veszi.
- A szerződésnek tartalmaznia kell a bérleti díjat, a bérleti időszakot, a fizetési határidőt.
- Ki kell térni a szerződésben, mikor, milyen okból szűnhet meg a megállapodás, milyen feltételekkel bontható az fel.
- Tanúk, aláírás, dátum, mindenképp szükséges.
- A szerződésbe bele kell írni, hogy a bérleti díj csak évente, és maximum az infláció mértékével emelkedhet.
- A bérleti szerződésbe bele kell foglalni, hogy megszűnése esetén a bérlő a további lakhatásáról maga gondoskodik.
- Határozott idejű bérleti szerződés esetén, a felmondás módját rögzíteni kell, határideje 60 napnál ne legyen rövidebb.
- Határozott idejű szerződés esetén meg kell állapodni a le nem lelakott idő kifizetéséről.
- A foglaló, vagy más néven kaució nagyon fontos. Általában 2-3 havi kauciót szoktak kérni. Ez azért lényeges, mert, ha a bérlő már ezt sem tudja kifizetni, nagy valószínűséggel nem fizetőképes. A foglaló átvételéről mindenképpen készüljön jegyzőkönyv két tanú aláírásával. A foglaló összegét az a fél veszíti el, aki a szerződés lejárta előtt attól eláll.
- Fontos beleírni a szerződésbe a közös költség összegét és befizetésének módját, illetve, hogy annak megfizetése kit terhel (általában a bérlőt).
- Készíteni kell kölcsönösen egy átadás-átvételi jegyzőkönyvet, amely a lakásfenntartási költségek elszámolását, a víz-, gáz-, és villanyórák állását és gyári számát, és a lakás bútorainak, berendezéseinek, tartozékainak listáját és állapotát is tartalmazza.
- A bérlő jelentkezzen be a lakásba, így a vízórákat, gázórákat, villanyórákat, telefont, internetet a nevére lehet íratni, ezzel biztosítva a korrekt használatot. Ha a bérlő bejelentkezik a lakásba mindenképpen kell írni egy befogadó nyilatkozatot, amelyben garantálja, hogy a szerződés lejáratakor ki fog jelentkezni az ingatlanból.
- A számlák rendezése többféleképpen történhet. A számlák a bérbeadóhoz érkeznek, és azokat a bérleti díj átadásakor neki fizeti a bérlő (a számlák befizetésének igazolása ellenében). A számlák az albérletbe érkeznek és a bérlő a befizetési igazolással (átutalási bizonylat vagy sárga csekk befizetőnél maradó része) bizonyítja a befizetést.
- Nagyon fontos, hogy valahol vezessük, az óraállásokat, illetve, hogy mely számlák lettek kifizetve. Ezeket mindkét fél írja alá.
- Mindenképpen foglalja bele a szerződésbe, hogy, a lakásban végzendő felújítási munkák költségeit kinek kell fedeznie.
- A bérbeadó nem kötelezheti a lakás rendeltetésszerű használata mellett előforduló garanciális (fűtőberendezés, hűtő, mosogatógép, csaptelepek, stb.), vagy nem önhibájából eredő (csőtörés, viharkár, betörés, stb.) hibáinak javítására a bérlőt. A bérlő nem kötelezhető, hogy a garanciális hibák javítását maga intézze.
- A bérlő a nem rendeltetésszerű használatból eredő károkért felel.