Magyarországon 2016. óta felszöktek az ingatlanárak, ennek ellenére a fővárosban egyre gyakoribb az ingatlankeresők körében, hogy egy lakás esetében fölé licitálnak a hirdetésben szereplő árnak. Ennek oka, hogy biztosan megvehessék a kiszemelt ingatlant, de ezzel szemben az sem ritka Magyarországon, hogy a meghirdetett ár 10 %-át is lealkudják a vevők.
2018. február közepéig csaknem 23%-kal nőtt éves szinten az ingatlanok iránti kereslet, különösen a lakások iránt, amely szerint az aktuális kereslet 23%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Egy friss elemzés megvizsgálta, hogy az ingatlanvásárlók milyen alkupozícióban tárgyalnak az eladókkal. A következő információk Budapestre és külvárosaira, valamint a felkapottabb településekre vonatkoznak, mint például Sopron, Pécs illetve Veszprém.
Egy szakértő szerint, mivel megnőtt az ingatlanok iránti kereslet, ezért az idei év erősnek ígérkezhet a lakáspiacon. Fontos tudni, hogy a kereslet mellett a kínálat is 12%-kal nőtt, és ez az adat azt jelezheti, hogy a kínálatba frissen bekerülő lakások tulajdonosai a korábbinál több érdeklődőre számíthatnak. Mindezen okok miatt, a szakértő szerint, a lakásvásárlók alkupozíciója egyenlőre korlátozott.
Az elemzésből kiderült, hogy az elmúlt évek során a fővárosban található eladó használt lakások terén, a vevők tavaly kevesebb esetben tudtak árengedménnyel ingatlant vásárolni, mint a korábbi években. Átlagosan, minden 20. eladó ingatlanra felfelé licitálnak a vevők.
A felmérések kitértek az alkudható ingatlanokra is, amelyekből kiderült, hogy az átlagos alku mértéke a fővárosban 2,6-4,6%-os volt ingatlantípustól függően. A szakértő szerint az egymillió forintnál nagyobb alkura az esetek negyedében került sor a fővárosban. A tipikus áralku mértéke 2017-ben kisebb volt mint 5%.
A külvárosokban, illetve a vidékeken levő ingatlanok esetében nagyon számít az eladó lakás elhelyezkedése, illetve, hogy mennyire felkapott településen fekszik. Budapesten és az egyetemvárosokban erősen korlátozott mértékű az alkudozás. Érdemes tudni, hogy a megyei jogú városokban például 2017-ben átlagosan 3,6-6,2% között lehetett alkudni az ingatlanokra. Legfőképpen a családi házak árát tudták lejjebb szorítani a vevők, legkevésbé pedig a panellakások árát lehetett lecsökkenteni az alkudozások során.
Pár példa a Budapesti átlagos áralkuról: (2017.01.01- 2017.12.31)
Az adatok szerint Budapesten átlagosan : családi ház esetén: 2,33millió forint (ingatlanár 4.6%-a) panel lakás esetén: 495 ezer forint (ingatlanár 2,6%-a)
Pár példa a vidéki városok átlagos áralkujáról: (2017.01.01- 2017.12.31)
Az elemzés szerint 2018-ban folytatódik a vidék felzárkózása, elsősorban a nagy városokban és azok 50 kilométeres körzetében található településeken. A fővárosban a használt és az új építésű ingatlanok tekintetében lehet pörgésre számítani. Áremelkedés idén is várható, de nem olyan mértékben, mint amilyen a korábbi években volt tapasztalható.
A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...