Ha hitelt vesz fel, legyen óvatos, és mérlegelje a kockázati tényezőket. Alaposan gondolja át, mert egy hirtelen felvett hitelnek könnyen eladósodás lehet a vége. Ha a pénzügyi teherbíró-képességénél nagyobb hitelt vesz fel, akkor megnő annak az esélye, hogy a hitelt nem tudja visszafizetni. Összegyűjtöttük, hogy a hitelfelvételnek milyen veszélyei lehetnek.
- Ha tartósan késik a felvett kölcsön törlesztőrészletének fizetésével, a hitelező felmondhatja a szerződést és kérheti a tartozás egy összegben történő megfizetését. Vagyis a felvett kölcsönt a kamatokkal és az egyéb terhekkel együtt vissza kell fizetni.
- A szerződésfelmondást követően a hitelező többféle módon érvényesítheti a követelését. Elveszítheti a kölcsön fedezetéül szolgáló vagyontárgyat.
- Késedelmes fizetés és követelésérvényesítés esetén a költségek az adóst terhelik.
- Ha a vagyontárgy értékesítéséből nem fedezhető a hiteltartozás és az egyéb járulékos költségek, az adóst még további fizetési kötelezettség is terheli.
- A 90 napot meghaladó tartozás esetén, a hitelfelvevő adatai bekerülhetnek a Központi Hitelinformációs Rendszerbe (KHR).
- Tájékozódjon a hitel átfutási idejéről, és még arra is hagyjon rá pár napot.
- Érdeklődjön, hogy a hitelnek vannak-e rejtett költségei.
- Fontos, hogy ki, milyen státuszban szerepelhet a hitelügyletben.
- Tájékozódjon előre az életkori szabályokról.
- Kérdezze meg előre, hogy milyen járulékos szolgáltatást kötelező a hitel mellé még igénybe vennie.
- Fontos, hogy a jogi dokumentumok rendben legyenek. Minden tervezetet egyeztessen le a bankkal aláírás előtt.
- Foglalót és önerőt pozitív bírálatig csak ügyvédi letétbe fizessen.
- Gondoljon arra is, hogy esetleg a bank kisebb összeget hagy jóvá, mint amekkorára Önnek szüksége van. Erre az esetre álljon készen pótfedezet, vagy plusz szereplő bevonása a hitelügyletbe (adóstárs, kezes).
- Egy előzetes hitelbírálattal megtudhatja, hogy hitelképes-e.