Pénzügyi gondokra a személyi kölcsön, illetve a szabad felhasználású jelzáloghitel lehet a megoldás. De melyiket érdemes választani anyagi nehézségek esetén? Személyi kölcsön, vagy szabad felhasználású jelzáloghitel? Összehasonlítottuk a két hitelt, ami alapján el tudja dönteni, hogy Önnek melyik lehet a kedvezőbb.
Személyi kölcsön, vagy szabad felhasználású jelzáloghitel?
- Ha gyors pénzügyi segítségre van szüksége, a személyi kölcsön jelenthet megoldást, mert átfutási ideje 3-7 nap. Ezzel szemben a jelzáloghitelt 4-6 hét alatt kaphatja meg.
- A szabad felhasználású jelzáloghitel felvételéhez ingatlanfedezet szükséges. Személyi kölcsön esetében nincs szükség ingatlanfedezetre, itt kizárólag a bankok által elvárt megfelelő nagyságú jövedelem megléte szükséges.
- A személyi kölcsön 1-2 százezer forinttól 10 millió forintig igényelhető, amennyiben ennél magasabb összegre van szüksége, szabad felhasználású jelzáloghitelt érdemes választania.
- Fedezetlen személyi kölcsön esetében, amennyiben a hitelfelvevők igazolt havi nettó jövedelme 500.000 Ft alatt van, akkor az esetlegesen már meglévő és az új hitel együttes törlesztőrészlete nem lehet több az igazolt jövedelem 50%-ánál, 500.000 Ft-ot meghaladó jövedelem esetén pedig a 60%-ánál. A jövedelmek és az adósságterhek több adóstárs esetében összevontan kezelendők. Jelzáloghitel esetében a törlesztőrészlet nem lehet magasabb a havi nettó bér 25%-ánál, 500.000 Ft jövedelem alatt, afölötti jövedelem esetén pedig 30% a korlát. A fix törlesztőrészletet öt és tíz év közötti ideig biztosító lakáshiteleknél pedig 35, illetve 40% a limit. Az 50 és 60%-os limit csak a minimum tíz évig vagy a futamidő végéig fix törlesztőrészletű lakáshitelekre vonatkozik.
- A szabad felhasználású jelzáloghitelek induló költsége 100-150 ezer forint körül van, ami nagyrészt az ingatlanfedezethez kapcsolódó fizetnivalókból tevődik össze. A személyi kölcsönnek néhány tízezer forint a kezdeti költsége, illetve olyan ajánlatot is lehet találni a piacon, ahol nincs induló költség.