Néhány okos tipp, ha külföldön bankkártyával fizetne

 

Ma már természetes dolog, hogy külföldön bankkártyával fizetünk, hiszen kényelmes, és pénzügyileg is előnyösebb lehet annál, mintha valutát vennénk, és készpénzben fizetnénk. Azért nem árt odafigyelni, van néhány dolog, amivel célszerű tisztában lenni. Íme néhány okos tipp, ha külföldön bankkártyával fizetne.

 

Néhány okos tipp, ha külföldön bankkártyával fizetne

  • Legyen elég pénz a számlán: Fontos, hogy megfelelő összeg álljon rendelkezésre, és az sem árt, ha vésztartalék is van. Előfordulhatnak nem várt kiadások, amikre érdemes felkészülni. A számlán beállított állandó átutalási és csoportos beszedési megbízásokkal is számolni kell.
  • Mindig ellenőrizni kell a bankkártya lejárati dátumát: Megeshet, hogy éppen az utazás alatt jár le a kártya, ami azt jelenti, hogy ezt követően sem vásárolni, sem készpénzt felvenni nem tud. Éppen ezért utazás előtt vessünk egy pillantást a bankkártyára, és ne az utolsó pillanatban, mert az új kártya megérkezésének is van átfutási ideje.
  • Állítsa át a kártyalimiteket: Általában számos korlátozás be van állítva a kártyán. Indulás előtt gondolja át, hogy az utazás során milyen tranzakciókra számíthat, és ennek megfelelően állítsa át a biztonsági beállításokat.
  • Nagyon vigyázzon a bankkártya PIN-kódjára: A PIN-kódot semmiképpen sem írja fel olyan helyre, ami a kártyával együtt kerülhet illetéktelenek kezébe. Fizetéskor pedig egy pillanatra se veszítse szem elől a kártyát, sőt, a legjobb az, ha ki sem adja a kezéből.
  • Ha lehet, vigyen magával több bankkártyát: Utazás alatt sajnos bármi történhet a bankkártyával, ezért érdemes több kártyát vinni magával, így akkor is hozzáférhet a számlához, ha valamelyik plasztik nincs kéznél.
  • Érdemes lehet mobiltelefonnal fizetni: Nagy valószínűséggel a mobilja végig Önnel lesz az utazás során, érdemes lehet a betéti vagy hitelkártyát hozzáadni, és máris működni fog az érintésmentes fizetés.
  • Milyen költsége van a készpénzfelvételnek külföldön? Ha készpénzre van szüksége külföldön, akkor kerülje a bankfiókokat, és inkább bankjegykiadó automatát keressen, mert így olcsóbban megúszhatja. Nem mindegy azonban, hogy melyik ATM-et választja. A legolcsóbb általában az, ha a saját bankja logóját keresi külföldön is, ám előfordulhat, hogy az adott országban más néven van jelen a bankcsoport, így érdemes indulás előtt ennek is utánajárni. Ha teheti, kerülje el a nem banki ATM-eket, mert ezek rendszerint drágábbak. Amennyiben EU-n kívülre utazik, akkor mindenképpen magasabb készpénzfelvételi díjakra számíthat, ezért kártyával fizessen amikor csak lehet.
  • Ne lepődjön meg, ha a pénznemre kérdez az ATM: Külföldi készpénzfelvételnél az ATM érzékeli, hogy a kártyákhoz forintszámla kapcsolódik, ezért rákérdezhet, hogy helyi devizában, vagy forintban szeretné költeni. Ha az utóbbit választja, akkor a helyi szolgáltató végzi el a váltást, általában rosszabb árfolyamon, mint amire az itthoni banknál számíthat. Ezért célszerű a helyi devizát választani ebben az esetben. Ilyenkor a helyi valutában kézhez kapott összeget a bank váltja át forintra, és az ennek megfelelő összeget vonja majd le a forintszámláról.
  • Mindig legyen Önnél készpénz is: Bár a világ legtöbb országában népszerű a bankkártyás fizetés, érdemes némi készpénzt is magával vinni, mert vannak helyek, ahol máshogy nem tud fizetni.
  • Ellenőrizze a bankkártyához járó utasbiztosítást: A bankkártyák egy részéhez utasbiztosítás is kapcsolódik, amiről sokan nem is tudnak. Célszerű ellenőrizni, hogy ez mit kínál, hiszen előfordulhat, hogy így nem kell plusz biztosítást kötni.
  • Ha mobilbankot használ, akkor legyen mobilinternete is: A mobilbank esetében fontos, hogy legyen folyamatosan internethozzáférése, különben nem mindenhol intézheti majd a pénzügyeit. Az Európai Unión belül egy magyar internetelőfizetés gond nélkül használható, ráadásul a csomagban foglalt adatkeret terhére internetezhet. Unión kívül más a helyzet, itt érdemes lehet eSIM roaming szolgáltatást választani, mert ezek díja lényegesen kedvezőbb annál, mintha a mobilszolgáltatón roaming partnerén keresztül netezne. A mobilbankon keresztüli értesítésekről se feledkezzen meg, ugyanis, ha nincs net, nem kap értesítést a számlamozgásokról, ami egy esetleges visszaélés esetén probléma lehet.
  • Legyen óvatos a hitelkártyával: Egy hitelkártya óriási biztonságot jelenthet egy nyaralás során, hiszen a hitelkeretnek köszönhetően egy nagyobb, váratlan kiadást is ki tud fizetni. Viszont fontos, hogy amennyiben a türelmi időszak lejártáig nem fizeti vissza a teljes összeget, akkor kamatot kell utána fizetni, ennek mértéke pedig akár 40% felett is lehet. Készpénzfelvételre ha lehet ne a hitelkártyát használja, ugyanis a legtöbb pénzügyi szolgáltató a tranzakció napjától kezdődően hitelkamatot számít fel a készpénzként felvett összegre.

 

 

 

A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...