Mi az energetikai tanúsítvány?

  2021. augusztus 10.

Az energetikai tanúsítás során megismerheti az épület energetikai minőségét, osztályát, így energiatudatos döntést hozhat egy adott épület megvásárlása során. 2012. január 1-je óta kötelező energetikai tanúsítványt készíttetni ingatlanvásárlás esetén. A dokumentumot kizárólag a Magyar Mérnöki Kamara, vagy a Magyar Építészeti Kamara névjegyzékébe felvett tanúsító készítheti el. A mérési módszerek is pontosan meghatározásra kerültek, amelyek alapján egy ingatlan elnyeri energetikai besorolását. Azért fontos ez a minősítés, mert meg lehet nézni, hogy az egyes kategóriák esetében átlagosan mekkora energiaköltséggel lehet számolni.

 

Az AA++ „minimális energiaigényű” minősítéstől, a JJ „kiemelten rossz” értékelésig összesen 12 kategória létezik (AA++, AA+, AA, BB, CC, DD, EE, FF, GG, HH, II, JJ). Hazánkban a CC-nél jobb értékelést az ingatlanoknak csupán pár százaléka kap, a lakások közel fele (47%-a) az átlagosnál (FF) kedvezőbb minősítéssel rendelkezik. A két leggyakoribb osztályzat a CC (19%) és HH (14%).


hirdetés

Az energiatanúsítvány kódszáma belekerül az adásvételi szerződésbe. Bérleti szerződés esetén a közjegyző szokta kérni. Hatósági bizonyítvány esetén pedig az Építésügyi hatóság ellenőrzi.

 

Mi az energetikai tanúsítvány?

Mikor kötelező az energetikai tanúsítvány?

  • ingatlan adásvétel,
  • ingatlan bérbeadás,
  • hatósági bizonyítvány (új épület használatba vételi engedélye),
  • energetikai pályázatok esetén, ha a pályázat kiírás megköveteli.

 

Mikor nem kell energetikai tanúsítványt készíteni?

  • 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű, külön álló épületre (családi házra)
  • nyaralóra, hétvégi házra, üdülőre (évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt épületre).
  • legfeljebb 2 évi használatra szánt felvonulási épületre
  • hitéleti célra szánt épületre
  • alacsony energiaigényű mezőgazdasági épületre
  • bizonyos esetekben műhelyre, vagy ipari területen lévő épületre

 

Meddig érvényes egy energetikai tanúsítvány?

Az energetikai tanúsítvány érvényessége a mai jogszabályok alapján 10 év. A 2013 és 2016 között készült tanúsítványok csak pótlap igénylése után érvényesek tovább, mert ekkor történt egy jogszabály módosítás.

A tanúsítványok 2012 óta kötelezőek, azonban az ebben az évben készült tanúsítványok sajnos érvényüket vesztették, mert akkor még nem kellett hitelesíteni, így nincs kódszámuk.

 

 

 

Hitelkalkulátor

Hasonlítsd össze több bank ajánlatait!

Hitelösszeg:
Futamidő:

A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...