A hitelkiváltás során az adós meglévő hitelét (hiteleit) más hitelre (hitelekre) cseréli le. A régi és az új hitel lehet egy banknál, de ez nem feltétel. A bankok kínálnak kifejezetten hitelkiváltás céljára személyi kölcsönt, jelzáloghitelt és Babaváró hitelt, ami azért lehet előnyös, mert így a kiváltandó hitel havi törlesztőjét már nem veszik figyelembe a JTM számítás során, hiszen azt a kiváltást követően már nem kell fizetni.
Kik a hitelkiváltási hitelügylet szereplői?
- Hitelkiváltó hitelt az a nagykorú, a bank számára elfogadható jövedelemmel rendelkező személy igényelhet, aki a bank adósminősítési, hitelbírálati feltételeinek megfelel.
- Nem vehet részt a hitelkiváltásban az, aki a KHR negatív adóslistáján aktív státuszban van. Bizonyos hitelintézeteknél egy idő után a rendezett passzív státuszúaknak engedélyezik a hiteligénylést.
- Ha van házastársa/élettársa, kötelező bevonni adóstársként a hitelkiváltási ügyletbe. Abban az esetben maradhat ki a hitelkiváltó hitel felvételéből, ha a vagyonközösség meg van szüntetve, amit közjegyző által igazolni tudnak. Amennyiben az egyik fél szerepel a KHR negatív listában nem kaphatnak hitelt.
- A kötelezően nem bevonandó adóstárs nélkül nem vagy nehezebben, esetleg rosszabb feltételekkel tudna megvalósulni a hitelkiváltási ügylet.
- A hitelkiváltási hitelbírálat alapja a háztartás elfogadható jövedelme. A minél jobb minősítés elérése érdekében a kötelezően bevonandó szereplők mellett, lehetőség van fizetőképességet javító adóstárs bevonására.
- A fedezetül felajánlott ingatlanok tulajdonosai zálogkötelezettként vesznek részt a hitelkiváltási kölcsönügyletben.
- A hitelkiváltó hitelben, a hitel fedezetéül felajánlott ingatlanban, a földhivatali nyilvántartás szerint tulajdonjoggal nem rendelkező házastárs, az ún. telekkönyvön kívüli tulajdonos, szintén szerepelhet a hitelkiváltási ügyletben.