Hitelfelvétel szempontjai 10 lépésben

Egy hitel felvétele előtt alaposan át kell gondolni, hogy biztosan szüksége van-e kölcsönre. Ha igen, milyen hitel lehet a legjobb választás Önnek. Egy hitel felvétele felelősség, nem szabad elfelejteni, hogy azt vissza is kell fizetni. Összegyűjtöttük a hitelfelvétel szempontjait 10 lépésben, hogy segítsünk a legjobb kölcsön kiválasztásában.

 

Hitelfelvétel szempontjai 10 lépésben

  1. Költségvetés - törlesztőrészlet: Mielőtt kölcsönt vesz fel, végezzen költségvetést. Írja össze, hogy mennyi a havi bevétele és kiadása (rezsi költség, hitelek, egyéb kiadások). Mekkora az az összeg, amit havonta biztonsággal törlesztőrészletre tud fordítani. A kölcsön havi törlesztőrészlete, ne legyen nagyobb a havi jövedelem 10-15%-ánál.
  2. Jövedelem: Hogy a jövedelem hány százaléka terhelhető törlesztőrészlettel, a JTM szabályozza. Fedezetlen személyi kölcsön esetében, amennyiben a hitelfelvevők igazolt havi nettó jövedelme 500.000 Ft alatt van, akkor az esetlegesen már meglévő és az új hitel együttes törlesztőrészlete nem lehet több az igazolt jövedelem 50%-ánál, 500.000 Ft-ot meghaladó jövedelem esetén pedig a 60%-ánál. A jövedelmek és az adósságterhek több adóstárs esetében összevontan kezelendők. Lakáshitel esetében a törlesztőrészlet nem lehet magasabb a havi nettó bér 25%-ánál, 500.000 Ft jövedelem alatt, afölötti jövedelem esetén pedig 30% a korlát. A fix törlesztőrészletet öt és tíz év közötti ideig biztosító lakáshiteleknél pedig 35, illetve 40% a limit. Az 50 és 60%-os limit csak a minimum tíz évig vagy a futamidő végéig fix törlesztőrészletű lakáshitelekre vonatkozik.
  3. Hitelcél: Mindig a hitelcélnak megfelelően válasszon hitelt.
  4. Hitelkalkulátor: Hogy ne kelljen személyesen az összes bankot végigjárnia az interneten is tájékozódhat. Használja a Hitelmax hitelkalkulátorát!
  5. Banki ajánlatok: Ne csak a számlavezető bankja ajánlatait nézze meg, mert lehet, hogy egy másik hitelintézetnél kedvezőbb ajánlatot talál.
  6. Futamidő: Az optimális futamidő kiválasztása nehéz. Ha túl rövid a futamidő, magasabb lehet a törlesztőrészletet, ami anyagilag megterhelheti a családi kasszát. Ha alacsonyabb törlesztőrészletet szeretne fizetni, akkor hosszabb futamidőt kell választani. Általában minden banknál van lehetőség előtörlesztése.
  7. Átfutási idő: Ne feledkezzen meg arról, hogy, minden hitelnek van egy átfutási ideje, tehát nem azonnal kapja meg az igénylést követően. A személyi kölcsön átfutási ideje ide pár nap, viszont a jelzáloghitelek esetében ez 1-1,5 hónap is lehet.
  8. Kamatok: Választhat fix vagy változó kamatozású hitelt. Értelemszerűen a változó kamatozású kölcsönnél a kamat változik, így ezzel együtt a törlesztőrészlet nagysága is, a fixnél pedig a kamatperiódus végéig nem változik.
  9. Induló költségek: Egy hitel felvételekor vannak egyszeri díjak, így ezeket is érdemes belekalkulálni a hitelfelvétel költségeibe. Főleg egy nagyobb összegű jelzáloghitel esetében, ez akár 1-2 száz ezer forint is lehet.
  10. Dokumentumok: Tájékozódjon előre, hogy milyen dokumentumok szükségesek a hitelfelvételhez, hogy hiánytalanul beszerezhesse őket, hogy ezzel is gyorsítsa az ügymenetet.

 


 

 

 

A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...