Sokan vágynak a természet közelségére, ezért vásárolnak nyaralót, hétvégi házat. Vannak olyanok is, akik a nyaralóhelyek környékén lakóingatlanba fektetnek. De vajon adnak-e hitelt a bankok nyaralóra, hétvégi házra? Ez nem mindig egyszerű, de többnyire kivitelezhető. A legfelkapottabb környék a Balaton, a Tisza-tó és a Velencei tó környéke, ezért is ezek a legdrágább területek.
A legtöbb embernek hitelre is szüksége van a vásárláshoz, viszont a bankok a nem lakáscélú ingatlanokat másképpen hitelezik. Ez fontos tényező, hiszen ez határozza meg, mekkora összegű hitelt kaphat, ami az önerő nagyságát is alapvetően befolyásolja.
A hitelösszeg nagysága függ az igazolt jövedelem nagyságától, valamint a fedezetként felajánlott ingatlan értékétől. A fedezet lehet az az ingatlan, amelyet meg szeretne vásárolni, vagy egy másik, illetve akár mindkettő. A szabályozás szerint a fedezetként bevont ingatlan becsült forgalmi értékének legfeljebb 80%-áig adnak kölcsönt a hitelintézetek, vagyis minimum 20% önerő szükséges. Reálisabb a forgalmi értéknél 50-70%-os aránnyal számolni. A legbiztosabb, ha előzetes értékbecslés készül az ingatanra, akkor azonnal láthatja lehetőségeit.
Lakáshitel esetében a törlesztőrészlet nem lehet magasabb a havi nettó bér 25%-ánál, 500 ezer forintos jövedelem alatt, afölötti jövedelem esetén pedig 30% a korlát. A fix törlesztőrészletet öt és tíz év közötti ideig biztosító lakáshiteleknél pedig 35, illetve 40% a limit. Az 50 és 60%-os limit csak a minimum tíz évig vagy a futamidő végéig fix törlesztőrészletű lakáshitelekre vonatkozik. A bankok minden hiteligénylést egyedileg bírálnak el, és ez alapján döntenek arról, hogy az adott jövedelmet elfogadják-e, és ha igen, mennyi hitelt adnak rá.
Az ingatlan típusa alapvetően meghatározza, hogy a hitel tekintetében mire számíthat. Hiába néz ki egy ingatlan családi háznak, ha a tulajdoni lapon nyaralóként szerepel. Ez azért probléma, mert egy nyaraló- vagy hétvégi ház vásárlást csak minden második bank finanszíroz meg. Az apartmanoknál, tanyáknál vagy zártkert esetén is hasonlóan nehéz a helyzet. Attól, hogy a bank hitelezi az előbb felsorolt épületeket, más megkötéssel is találkozhatunk. Ilyen például az, hogy több pénzintézet is meghatározza a minimális forgalmi értéket, ami általában 3-5 millió forint.
Megoldás lehet, hogy a tulajdoni lapon lakásként vagy lakóingatlanként nyilvántartott ingatlant vásárol meg nyaralóként, ami sokat segíthet a hiteligénylés sikerében, hiszen sokkal több hitelt nyújtó intézmény közül választhat. A kisebb települések lakóházainál is gyakran előfordul, hogy a maximum 80%-os hitelfedezeti arány alatt maradnak a bankok. Ennek oka, hogy nehezen tudják meghatározni, mennyit kaphatnának az ingatlanért akkor, ha az adós nemfizetése miatt értékesíteni kellene azt. Az is előfordulhat, hogy a banki értékbecslő esetleg kevesebbre értékeli az adott ingatlant, mint amennyiért megvásárolná, ez azt jelenti, hogy a vártnál nagyobb önerőre lesz szükség.
A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...