![]()
A bankszámla kiválasztásakor az alapdíjak mellett fontos, hogy a mindennapi használat során felmerülő költségekre is figyeljen. Ehhez a cikk eleji kérdések segíthetnek meghatározni, hogy melyek azok a díjak, amik valóban érintik Önt.
Mire figyeljünk a bankszámla kiválasztásakor?
A legfontosabb díjak, amelyekre figyeljen:
- Tranzakciós díjak: Minden pénzmozgás után a bank díjat számíthat fel, akár egyszeri, akár százalékos formában. Ilyen díj például az átutalási díj, vagy a csoportos beszedési díj.
- Tranzakciós illeték: Ez egy adónem, amit a bank az államnak fizet, de az ügyfelekre hárít. A bankok gyakran bejelentették, hogy a megemelt tranzakciós illetéket 2025-től a lakossági ügyfelekre is átterhelik. Az illetéket az átutalási díjakon felül kell kifizetni. Például egy 80 ezer forintos átutalás 645 forintba kerülhet: az alap díj 0,85%, és ezen felül számítanak egy 0,45%-os tranzakciós illetéket az 50 ezer forinton felüli összegre.
- Számlavezetési díj: Ez a fix havi díj, amelyet a bank a számla fenntartásáért kér. Érdemes összehasonlítani a különböző bankszámlák díjait.
- Értesítések díja: A legtöbb bank külön díjat kér az SMS-értesítésekért. Az SMS-szolgáltatás havi díjat és egyes esetekben darabonkénti díjat jelenthet. Ha szeretnél spórolni, választhatsz ingyenes push-értesítéseket, ami éves szinten jelentős megtakarítást hozhat.
- Bankkártya díja: A bankkártya éves díja lehet, hogy egy külön tétel. Egyes bankok kibocsátási díjat is kérnek a bankkártyáért. Az elektronikus kártyák olcsóbbak, mint a dombornyomottak. Érdemes megfontolni, hogy valóban kihasználjuk-e a prémium kártyák extra kedvezményeit, vagy válasszunk egyszerűbb, olcsóbb verziót.
- Készpénzfelvétel díja: Törvényi keretek között havi két alkalommal 150 ezer forintig ingyenes a készpénzfelvétel bármely banknál, ha erről nyilatkozunk. Ezen felül azonban bankonként változhat, hogy milyen díjat számítanak fel, és nem mindegy, hogy saját vagy más banki ATM-ből vesz fel pénzt. Ne felejtse el, hogy a 0,9%-os tranzakciós illeték is hozzáadódik a készpénzfelvételhez.
Kapcsolódó szolgáltatások díja:
A bankok külön díjért cserébe számos extra szolgáltatást kínálhatnak, például:
- Biztosítások, asszisztencia: Ha nem tartozik beépített utasbiztosítás a bankszámlához, érdemes megnézni, hogy milyen havi vagy éves díjért kínálnak biztosítást.
- Egyedi csomagok: Néhány bankszámla csomaghoz választható kiegészítő szolgáltatás, mint például ingyenes átutalások vagy készpénzfelvétel, de érdemes megnézni, hogy a bank kínál-e ilyen előnyöket a számla mellé.
- Számlakivonat kézbesítésének módja: Ha postai úton szeretné kézhez kapni a számlakivonatot, akkor azt a legtöbb bank külön díj ellenében kínálja. Érdemes elektronikusan kérni a kivonatokat, így elkerülheti az extra költségeket.
- Devizatranzakciók díja: Ha forinttól eltérő devizanemekben is tranzaktál, érdemes megnézni a devizaátváltás és devizás tranzakciók díjait. Vannak olyan bankok, amelyek ingyenes devizaszámlát kínálnak, és kedvező devizaátváltási árfolyamot is biztosítanak.
Extrák, védelem és bónuszok: Milyen szempontok lehetnek még fontosak?
A digitális bankolás egyre nagyobb népszerűségnek örvend, és a bankok folyamatosan fejlesztik szolgáltatásaikat, hogy jobban megfeleljenek a felhasználói igényeknek. A verseny erősödésével pedig egyre több olyan extrát, bónuszt és fejlettebb védelmi lehetőséget kínálnak, amik vonzóbbá teszik a bankokat. Íme, néhány szempont, amire érdemes figyelni a bankszámla választásakor:
- Nyitási bónuszok és kedvezmények: Sok bank új ügyfeleknek különféle nyitási bónuszokat kínál, amelyek akár készpénzben, akár vásárlási jóváírások formájában is jelentkezhetnek. Ezek a bónuszok segíthetnek abban, hogy az első időszakban minél kevesebb költséggel kelljen számolnia.
- Pénzvisszatérítési programok és partneri kedvezmények: Számos bank pénzvisszatérítési programokat, partneri kedvezményeket vagy hűségprogramokat kínál. Vásárlásai után akár tízezreket is visszakaphat, ha a bankkal szerződött partnereknél vásárol. Érdemes alaposan átnézni, hogy az Ön számára fontos szolgáltatók elérhetők-e a bank kedvezményes listáján.