Miért változik a lakáshitel kamata?

  2021. augusztus 13.

Sokan vágnak bele a lakásvásárlásba a magas ingatlanárak ellenére is. A lakáshitel felvételekor egyebek mellett, nagyon fontos a kamatperiódus hossza is. A lakáscélú hitelek jellemzője, hogy nagy összegűek, a futamidejük, akár 10-30 év is lehet. Ezért mind az adós és mind a bank szempontjából fontos, hogy hosszú távon is kiszámíthatóak legyenek. Mégis előfordulhat, hogy lakáshitel kamata emelkedik, vagy csökken. Miért változik a lakáshitel kamata? Mutatjuk!

 

A kamatperiódus megmutatja, hogy mennyi ideig változatlan az adott hitel kamata. Itt viszont felmerül a kérdés, hogy miért is változik a hitel kamata. A pénzintézetek a hiteleik kamatait mindig valamilyen referenciakamathoz képest határozzák meg:

  • BUBOR: Piaci hiteleknél a referencia többnyire a 3, 6 vagy 12 havi BUBOR, amire az adott hitelintézet által meghatározott kamatfelár és egyéb díjak rakódnak rá, így kapjuk meg a rövid kamatperiódusú kölcsönök teljes költségét. Tehát a bankok a kamatfelárban tudnak egymással versenyezni, hiszen önköltségi ár alatt nem adhatnak hitelt, mert akkor veszteséget termelnének.
  • BIRS: A hosszú kamatperiódusú hiteleknél a BIRS a referencia, ami annyiban különbözik a BUBOR-tól, hogy ez a 2-15 éves futamidőkre számított bankközi kamatokat mutatja meg, vagyis azt, hogy ilyen időtávra milyen áron hiteleznének egymásnak a pénzintézetek.

 

 

 

 

Hitelkalkulátor

Hasonlítsd össze több bank ajánlatait!

Hitelösszeg:
Futamidő:

A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...