A hiteligénylések száma megnőtt az elmúlt években. Számos hiteligénylő azonban nincs tisztában azzal, hogy valójában hitelképes-e. Hiteligényléskor meg kell felelni egy központi szabályrendszernek, illetve minden bank belső feltételeinek is. Sokan hiteligényléskor szembesülnek csak azzal, hogy nem hitelképesek. Nézzük meg, hogy miért utasíthatja el a bank hiteligénylést a legtöbb esetben?
Miért utasíthatja el a bank hiteligénylését?
- Az adós jövedelme már nem terhelhető tovább. Az MNB adósságfék szabálya (JTM) meghatározza, hogy az igazolt jövedelemhez képest mekkora lehet maximálisan a hiteltörlesztők összege.
- A hitelkeretet a legtöbb bank 5%-os aránnyal veszi számításba a JTM kapcsán. Ez elég lehet ahhoz, hogy az igénylő ne kapjon hitelt.
- Egy hitelkártyatartozás könnyen megakadályozhatja egy kölcsön felvételét.
- Az aktív KHR listás negatív minősítés kizáró oka a hitelfelvételnek, vagyis amíg nem rendezi a tartozását, addig újabb kölcsönt nem kaphat. Passzív státusz esetén már nagyobb a mozgástér. Van olyan hitelintézet, amelyik fél év passzív státuszt követően már hajlandó hitelezni.
- A bankok közül nem mindegyik fogadja jövedelemként a napi díjat, így ez is kizáró oka lehet a hitelfelvételnek.
- A bankok többsége 18 és 70 éves kor között hitelez. Ez az életkor azonban bankonként eltérő lehet. Amennyiben nem felel meg a hitelintézet életkorra vonatkozó feltételének, nem utasítja el a bank egyből a hitelfelvételt, adóstárs bevonásával egyes bankoknál van lehetősége hitelt felvenni.