Miért éri meg a Munkáshitel?

A kormány egyre több információt oszt meg a munkáshitelről. A feltételek és szabályozások mellett arról is szó esett, hogy milyen volumenű igénylésre számítanak. Az 500 milliárd forintos keretösszeg alapján várható, hogy sokan veszk igénybe az új kamatmentes kölcsönt, ami jelentős részesedést érhet el a teljes hitelpiacon is.

 

Az idei személyi kölcsön piac közel kétharmadát érheti el a munkáshitel összvolumene. Ha a munkáshitelt a személyi kölcsönökhöz viszonyítjuk, fontos megemlíteni, hogy a munkáshitel egy ingatlanfedezet nélküli, szabad célú kölcsön. Az idei év első kilenc hónapjában a bankok összesen 601,05 milliárd forint értékben kötöttek személyi hitelszerződéseket. Ha az utolsó negyedévben is az eddigi ütemben zajlanak az ügyletkötések, akkor 2024-ben összesen mintegy 799 milliárd forint személyi hitel kerülhet a lakossághoz. Ebből az 500 milliárd forint értékű munkáshitel a teljes éves személyi hitelek 62%-át teszi ki.

Fontos kérdés, hogy hányan vehetik igénybe a munkáshitelt. Ha a várt 500 milliárd forintos összeggel számolunk, és feltételezzük, hogy mindenki a maximális hitelt veszi fel, akkor 125 ezer igénylésről beszélhetünk. Azonban ez a szám magasabb is lehet, ha egyes igénylők nem használják ki a teljes rendelkezésre álló összeget.

A várható hitelszerződések számát érdemes összevetni a személyi kölcsönöknél tapasztalt adatokkal is. 2023 szeptember végéig összesen 229 918 szerződést kötöttek a bankok. Ha az év hátralévő három hónapja hasonló ütemben alakul, akkor 2024-re körülbelül 287 ezer szerződésre számíthatunk a személyi kölcsönök piacán. Ezzel szemben a munkáshitelből várható 125 ezer szerződés az idei személyi kölcsön piac 43,49%-át tenné ki.

Az idei évre becsült személyi kölcsönök kétharmadát, míg a szerződések számában kevesebb, mint felét tenné ki várhatóan a munkáshitel. Az eltérés könnyen magyarázható, mivel személyi kölcsönből az idei évben átlagosan 2,6 millió forintot vett fel egy igénylő, ami jelentősen elmarad a munkáshitel maximális összegétől.

Nem teljesen egyértelmű, hogy a kormány az 500 milliárd forintos keretet teljes egészében a jövő évre várja a munkáshitelek kapcsán. Azonban elmondható, hogy az ilyen programoknál általában az induláskor tapasztalható kiugró érdeklődés a későbbiekben egy alacsonyabb, stabilabb szintre csökken. Ezt láthattuk például a Babaváró kölcsön esetében is. Ennek alapján valószínű, hogy a jövő évben jelentős összeg juthat a fiatal dolgozók kezébe, és ez valamilyen módon beépülhet a gazdaság vérkeringésébe is.

 

Mi is az a munkáshitel?

A munkáshitel a tervek szerint 2024-től elérhetővé váló, legfeljebb 4 millió forintos összegű, kamatmentes kölcsön lesz. A hitel maximális futamideje 10 év lehet, és szabad felhasználású, tehát nem szükséges meghatározott célra költeni. Emellett ingatlanfedezet sem szükséges a felvételéhez.

A kedvezményes hitel célja, hogy segítséget nyújtson a fiatal, pályakezdő munkavállalóknak életük kezdeti időszakában, így támogatva őket a gazdasági stabilitás elérésében.

Az eddig megismert igénylési feltételek a következőképpen alakulnak:

  • Az igénylőnek be kell töltenie a 17. életévét, de nem lehet idősebb 25 évesnél.
  • Az igénylőnek magyar munkaviszonnyal vagy vállalkozói jogviszonnyal kell rendelkeznie. Részmunkaidős foglalkoztatás akkor fogadható el, ha legalább heti 20 órás munkavégzést biztosítanak számára.
  • Az érdeklődő nem lehet jogosult diákhitelre, tehát nem lehet aktív főiskolai vagy egyetemi hallgató.
  • A munkáshitelt várhatóan pénzintézetek fogják nyújtani, így az igénylőknek az adott bankok egyedi előírásainak is meg kell felelniük.

 

Gyerekek után járó extra kedvezmények. A munkáshitel törlesztése során a gyerekek születése extra kedvezményeket eredményezhet:

  • Első gyermek: Az első gyermek születésekor a törlesztési kötelezettség két évre felfüggeszthető.
  • Második gyermek: A második gyermek születésekor újabb két éves moratórium kérhető, és a fennálló tartozás felét elengedik.
  • Harmadik gyermek: A harmadik gyermek érkezésekor pedig a teljes fennálló tartozást elengedik.

Fontos, hogy a gyermekek születéséhez kapcsolódó kedvezmények vannak, azonban a jelenlegi információk alapján nem lesz semmilyen negatív következménye annak, ha az igénylő végül nem vállal gyermekeket. Ha a 10 év alatt nem születne gyermek, nem jár büntetés.


A munkáshitel igényléséhez elvárás, hogy az igénylők legalább 5 éven keresztül Magyarországon dolgozzanak. Ehhez alkalmazotti vagy vállalkozói jogviszony is elegendő. Korábbi támogatások esetén gyakran a magyar lakcím volt az elvárás, de itt az 5 éves magyarországi munkavégzés a fontos tényező.

 


 

 

 

A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...