A hitelfelvétel mindig nagy felelősséggel jár, hiszen egy hosszú távú pénzügyi kötelezettséget vállalunk magunkra. Ezt a felelősséget még inkább növelheti, ha a hitel felvételéhez készfizető kezesre van szükségünk. De mi is pontosan a készfizető kezes szerepe és miért lehet fontos számunkra?
A készfizető kezes olyan személy vagy vállalkozás, aki vállalja, hogy ha a hitelfelvevő nem tudja fizetni a törlesztő részleteket, akkor ő fogja azt megtenni helyette. Ezáltal a bank vagy pénzintézet számára növeli a biztonságot, hogy a hitel visszafizetése biztosított lesz. A készfizető kezes szerepvállalása tehát egyfajta garanciát jelent a hitelintézet számára arra, hogy a hitel visszafizetése valóban megtörténik.
A készfizető kezes lehet bárki, aki vállalja ezt a szerepet, leggyakrabban azonban családtagok vagy barátok vállalják ezt a feladatot. Fontos azonban tudni, hogy a készfizető kezes vállalása komoly felelősséggel jár, hiszen ha a hitelfelvevő nem tud fizetni, akkor őt terheli a törlesztő részletek fizetése. Ezért fontos, hogy csak olyan személy legyen készfizető kezes, akiben megbízunk és aki megfelelő anyagi helyzettel rendelkezik ahhoz, hogy vállalja ezt a feladatot.
A készfizető kezes szerepvállalása gyakran növeli a hitelintézet által nyújtott hitelkeretet vagy csökkentheti a hitel kamatát is. Ezért sok esetben érdemes lehet készfizető kezest bevonni a hitelfelvétel folyamatába, ha ezáltal jobb hitelkondíciókat érhetünk el.
Azonban fontos tudni, hogy a készfizető kezes szerepvállalása nem csak a hitelfelvevőre, hanem a készfizető kezesre is kockázatot jelent. Ha ugyanis a hitelfelvevő nem tudja fizetni a törlesztő részleteket, akkor a készfizető kezesnek kell helyette fizetnie. Ezért mindig alaposan mérlegeljük, hogy vállaljuk-e ezt a felelősséget, és csak olyan esetben legyünk készfizető kezesek, ha biztosak vagyunk abban, hogy a hitelfelvevő képes lesz törleszteni a hitelt.
Összességében a készfizető kezes szerepvállalása komoly felelősséggel jár, de lehetőséget ad arra, hogy jobb hitelkondíciókat érjünk el. Fontos azonban alaposan átgondolni ezt a döntést, és csak akkor vállalni ezt a szerepet, ha biztosak vagyunk abban, hogy a hitelfelvevő képes lesz törleszteni a hitelt. Ha mégis úgy döntünk, hogy készfizető kezes leszünk, akkor mindig legyünk készen arra, hogy vállaljuk a felelősséget és fizessük a törlesztő részleteket, ha szükséges.