Mivel egyre nagyobb összegű lakáshiteleket vesznek fel az emberek, a törlesztendő összeg is nagyobb lett. Jellemző a hitelfelvevőkre, hogy elnyújtják a futamidőt. Ugyanis minél tovább fizeti a kölcsönt, annál kisebb lesz a havi törlesztő. Viszont a hosszabb futamidővel drágább lehet a lakáshitel? A továbbiakból kiderül! Sokan nem is tudnak rövid futamidőre hitelt felvenni, mivel a havi törlesztőrészlet függ a jövedelemtől. A Jövedelemarányos Törlesztési Mutató szigorítása óta nem lehet jelentősen megterhelni a családi kasszát.
A JTM szabály szerint lakáshitel esetében a törlesztőrészlet nem lehet magasabb a havi nettó bér 25%-ánál, 500 ezer forintos jövedelem alatt, afölötti jövedelem esetén pedig 30% a korlát. A fix törlesztőrészletet öt és tíz év közötti ideig biztosító lakáshiteleknél pedig 35, illetve 40% a limit. Az 50 és 60%-os limit csak a minimum tíz évig vagy a futamidő végéig fix törlesztőrészletű lakáshitelekre vonatkozik.
A hosszabb futamidő mindig drágább, mert több kamatot kell visszafizetni a hitelintézetnek. Ennek oka, hogy tovább használja a bank pénzét. A hosszútávon történő kamatfixálás pedig a legdrágább hitelt eredményezi. A hosszabb kamatperiódus esetén jellemzően magasabb a lakáshitel THM-e. Hiába alacsonyabbak a havi törlesztők egy több évvel hosszabb futamidő esetén, az összes visszafizetés több lesz, mint egy rövidebb futamidőnél.
Ha a hosszabb futamidő mellett dönt, érdemes megpróbálni elő- illetve végtörleszteni, hogy minél kevesebb visszafizetendő összeg maradjon, minél hamarabb törlessze a hitelt. Segítségére lehet a hitelkiváltás is. Bármikor megjelenhet egy új konstrukció a piacon, amire érdemes leváltani a régit.
A hitelmax.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie-kat) alkalmaz melyek a számítógépén tárolódnak, az adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről, melyeket a honlap használatával Ön elfogad és tudomásul vesz. Részletek...