Napjainkban nagyon magasak az ingatlanárak. Hogyan lehet alkudni egy ingatlan árából? Összegyűjtöttünk néhány tippet. Általában az ingatlanok hirdetési ára irányár, amiből az eladó enged valamennyit. A jól árazott lakásokat hamar megvásárolják, az alku szóba se jöhet, azonnal megadják a vevők az irányárat.
Hogyan lehet alkudni egy ingatlan árából?
- Általában az eladó ingatlanok nem csak egy ingatlaniroda kínálatában szerepelnek. Előfordul, hogy az adott ingatlan az egyes hirdetésekben más-más árakon szerepel. A piac feltérképezése elengedhetetlen, hiszen az alku során így jobban tud érvelni.
- Úgy kell alkudni, hogy közben az eladó azt érezze, hogy komoly vevővel van dolga. Alapesetben egy 10%-os alku megpróbálható, de ha az ingatlan nagyon túlárazott, esetleg már 3-6 hónapja hirdetik, akkor ennél alacsonyabb összeggel is lehet próbálkozni.
- Sokan úgy alkudnak, hogy leszólják az ingatlant, és ezzel próbálják meg elbizonytalanítani az eladót és lenyomni a vételárat. Ez azonban nem mindig célravezető. Hasznosabb lehet, ha inkább okosan érvel, és hasonló ingatlanok árával veti össze a kért vételárat, valamint a valóban szükséges beruházások költségeit emeli ki.
- Mikor elmegy megnézni az ingatlant legyen barátságos, de visszafogott. Ha az eladó azt látja, hogy a vevő túl lelkes, és mindenképpen megvásárolná az ingatlant, az alkunak kevesebb esélye lesz.
- Nem feltétlenül kell lemondani a vásárlásról, ha az eladó visszautasítja az Ön árajánlatát. Ilyenkor érdemes új ajánlatot adni.
- Ingatlanvásárláskor fontos, hogy mikor tudja kifizetni a vételárat, különösen akkor, ha több vevő is jelentkezett az ingatlanért. Egy lakáshitel átfutási ideje egy-másfél hónap, ami sok eladónak túl hosszú, így a készpénzes vevők előnyben lehetnek, ezért érdemes előzetes hitelbírálatot kérni.
- A családok otthonhoz jutását jelentős összegekkel támogatja az állam. Ilyen támogatás például a CSOK, CSOK hitel, falusi CSOK, Babaváró hitel. Ezek nagyon jó lehetőségek, sok pénzhez juthatnak általuk a jogosultak.
A lakáshitelek ára bankonként eltérő, ami azt jelenti, hogy ugyanakkora hitelösszegnek a havi törlesztője akár több tízezer forinttal is több lehet az egyik pénzintézetnél, mint egy másiknál. Vagyis ugyanakkora hitelösszeghez valahol magasabb, míg máshol alacsonyabb jövedelem is elég. A JTM szabály a jövedelem terhelhetőségét korlátozza. Lakáshitel esetében a törlesztőrészlet nem lehet magasabb a havi nettó bér 25%-ánál, 500 ezer forintos jövedelem alatt, afölötti jövedelem esetén pedig 30% a korlát. A fix törlesztőrészletet öt és tíz év közötti ideig biztosító lakáshiteleknél pedig 35, illetve 40% a limit. Az 50 és 60%-os limit csak a minimum tíz évig vagy a futamidő végéig fix törlesztőrészletű lakáshitelekre vonatkozik.